Оптичний модем

Оптичний модем

      Що це за «маленька коробочка», та які індикатори повинні світитися, щоб працював інтернет?

Оптичний модем (ONU) використовується для
перетворення оптичного сигналу,
що надходить до оселі волоконно-оптичним кабелем,
на електричний сигнал.

Для початку ознайомимося що означає кожен окремий індикатор:

  • PWR – power або живлення, світиться світло-зеленим кольором. Відповідає за живлення пристрою від електромережі. Якщо не світиться індикатор PWR (решта індикаторів, відповідно, також) – оптичний модем вимкнений та не працює.
  • PON – індикатор, що позначає наявність вхідного сигналу. Світиться світло-зеленим кольором.
  • LOS – індикатор, який вказує на відсутність сигналу – світиться червоним кольором.
  • LAN – світиться або блимає світло-зеленим кольором, та означає наявність та активність з’єднання з іншим пристроєм (роутером, комп’ютером, телевізором).

Тепер розглянемо можливі конфігурації індикаторів, що вони означають, та що робити в таких випадках.

1. Не світиться жоден індикатор.
В такому випадку – відсутнє живлення, або модем взагалі вийшов з ладу. Для початку перевірте справність розетки та блоку живлення. Для перевірки розетки достатньо увімкнути інший робочий пристрій у розетку, від якої був увімкнений оптичний модем.

Для перевірки блоку живлення, можна тимчасово підключити блок живлення від маршрутизатора. Якщо при підключенні іншого блоку живлення засвітиться індикатор PWR – необхідно замінити старий блок живлення. Вся необхідна інформація для підбору нового блоку живлення вказана на ньому, як показано на світлині:

2. В робочому, справному режимі на оптичному модемі окрім PWR, світяться ще 2 індикатори: PON та LAN (LAN може блимати).

Якщо в такій ситуації з’єднання з мережею відсутнє – необхідно перевіряти подальше обладнання (роутер, ПК, ґаджети). Для детальнішої консультації телефонуйте у техпідтримку. 

3. Світяться PWR, LAN, та червоним кольором LOS.

Червоний індикатор означає, що сигнал відсутній. Причин може бути декілька:

  • Залом кабелю. Оптичний кабель потребує бережного відношення. При заломі кабелю світловий сигнал не може проходити, тому варто перевірити чи немає у вашій оселі місця, де б кабель загнувся більше, ніж на 90°.

(На фото продемонстровано як просвічується червоне світло тестера, та не проходить через залом до іншої частини кабелю)

  • Фізичне пошкодження кабелю або конектора. Зазвичай фізичні пошкодження на зразок «погриз котик» візуально видно одразу, проте бувають і переломи оптоволокна без зовнішніх ознак. В будь-якому випадку, необхідно зателефонувати до техпідтримки для виклику майстра.
  • Фізичне пошкодження кабелю на стороні провайдера. В такому випадку також необхідно телефонувати до оператора. Адже кабель може бути пошкоджений локально, лише біля вашої оселі. А оскільки провайдер не фіксує ваш трафік та перебування у мережі – таку несправність неможливо відслідкувати. Кажучи іншими словами, якщо трапиться такий обрив чи ви просто вимкнете ваше обладнання, для нас, програмно, це виглядатиме однаково. Тому не потрібно чекати декілька годин чи днів, з надією що проблема вирішиться самостійно. Телефонуйте до оператора і ми якнайшвидше вирішимо цю неприємність.
  • Ремонтні або технічні роботи з боку провайдера. Про такі ситуації ми завжди повідомляємо абонентів смс-сповіщенням на номер, вказаний при підключенні (Як змінити номер для смс), новиною на сайті та у вашому особистому кабінеті. Якщо інформація про технічні роботи відсутня – телефонуйте до техпідтримки, щоб уточнити інформацію та повідомити про проблему.

4. Світиться PWR та PON.

Як було зазначено вище, індикатор LAN відповідає за з’єднання з роутером. Якщо індикатор не світиться – роутер не підключений. Це може бути як системний збій, так і фізичні несправності. 

Для початку перевірте чи роутер увімкнуто. (На роутері горітиме хоча б 1 індикатор, який позначає живлення). Далі перевірте чи модем та роутер з’єднано кабелем. (як на зображенні ↓ )

Також спробуйте перепідключити пристрої - при правильному підключенні кабелю, конектор клацає та фіксується в роз’ємі. Візуально огляньте кабель на відсутність фізичних пошкоджень. За можливості – замініть кабель на інший, для перевірки працездатності самого кабелю.
В іншому разі – телефонуйте до оператора, щоб усунути проблему та/або замовити виклик майстрів.

5. Світиться PWR і LAN.

Частіше така конфігурація виникає коли сигнал наявний, тож індикатор LOS не загорається, але надто слабкий, тому PON також не світиться. В такому випадку, перевірте всі з’єднання та кабель на відсутність заломів, як і в ситуації, коли горить LOS (пункт 3). Якщо кабель прокладений рівно, заломів немає є можливість, що трапився системний збій. В такому випадку необхідно скинути налаштування модема за допомогою кнопки RST (Reset).

Цю кнопку необхідно натиснути та утримувати 10 секунд, після чого модем перезавантажиться. На початку можуть світитися всі індикатори – модем завантажується. Якщо після цього на ONU так само світитимуться 2 індикатори PWR та LAN, необхідно викликати майстрів, які визначать де саме втрачається частина сигналу, та усунуть проблему.

 

6. Інколи трапляються системні збої, або ONU взагалі виходить з ладу із-за тривалого терміну експлуатації, різких перепадів напруги та ін. При цьому можуть мигати всі індикатори, або світитися лише PWR. В такому випадку варто вимкнути модем від живлення не менш ніж на 10 хв та скористатися кнопкою Reset (як у пункті 5).

Якщо після цього модем не вийде в робочий режим, найбільш імовірно, що настав час його замінити. Для цього Ви також можете замовити виклик майстрів, які проведуть остаточну діагностику обладнання та замінять ваш модем.