Wi-Fi мережа

Wi-Fi мережа

      «Не працює інтернет»«Дуже погіршилася якість», «Раніше все було добре, тепер почало обриватися з’єднання». Подібні звернення ми отримуємо регулярно, але по приїзду майстрів виявляється, що перебоїв в мережі немає, а якість сигналу висока. Чому виникають такі ситуації, та що є причиною нестабільного з’єднання/низької швидкості?

      Дуже часто користувачі забувають, що якісний інтернет лише на 50% залежить від провайдера. Інша частина залежить від кінцевого обладнання абонента.  В розділі Поганий інтернет - в чому причина? описані методи перевірки свого домашнього обладнання. В даному розділі розглянемо варіанти дій, у випадках, коли з’єднання по кабелю в хорошій якості в будь-яку пору доби, а через Wi-Fi – ні. Найчастіше споживачі використовують з’єднання по Wi-Fi мережі. Це швидко та зручно, немає потреби монтувати кабель по всій оселі, а смартфони та ґаджети взагалі не мають роз’ємів для кабелю. Але разом з великою кількістю переваг, є і недоліки.

      Wi-Fi мережа – це радіозв’язок. А радіозв’язок – це електромагнітні хвилі, які є чутливими до навколишнього середовища та об’єктів які в ньому знаходяться. Чому ми це уточнюємо? Тому що, на жаль, не всі вірять, що мікрохвильові печі, дзеркальні поверхні та залізобетонні перекриття – також є причинами поганого зв’язку. Нижче наведена таблиця (на прикладі 2.4 ГГц мережі Wi-Fi), де вказано втрати потужності та відсоткове значення сигналу, в поєднанні зі звичними побутовими речами:

Перешкода Додаткові втрати (dB) Ефективна відстань
Відкритий простір 0 100%
Вікно без тонування 3 70%
Вікно з тонуванням 5-8 50%
Стіна з дерева 10 30%
Міжкімнатна стіна (15,2 см) 15-20 15%
Опорна стіна (30,5 см) 20-25 10%
Підлога/стеля з бетону 15-25 10-15%
Залізобетонне перекриття (монолітне) 20-25 10%

Уявімо, що на відкритому просторі сигнал поширюється на відстань 200 м, відповідно до даних з таблиці, якщо на шляху між вами та роутером, буде одна опорна стіна, дальність сигналу сягатиме лише 20 м.

Варто врахувати, що конструкції з металу, а також дзеркала взагалі можуть не пропускати радіосигнал. Тому, якщо такі предмети стоять на шляху розгортання мережі, за ними, швидше за все, утворяться мертві зони.

Ось приклад як саме розповсюджується сигнал вайфаю по будинку в залежності від розміщення роутера та кута нахилу антен:

Це варто врахувати, якщо ви спостерігаєте нестабільне з’єднання у певних частинах оселі. 

Менш помітні, але також перешкоди, створюють наступні речі:

  • різна побутова техніка (мікрохвильові печі, радіоняні тощо);
  • електрична проводка — краще не ставити роутер поруч зі щитком, стінами, кабельними каналами;
  • телевізори та монітори, що працюють на частоті 2,4 ГГц;
  • високовольтні дроти, трансформатори.

Існує ще один непередбачуваний тип перешкод, на який неможливо вплинути, але який значно додає користувачам дискомфорту. Адже погіршення мережі відбуваються в моменти, коли хороше з’єднання найбільш потрібне – вечорами та/чи на вихідні дні. Це перешкоди інших Wi-Fi мереж, від роутерів, що знаходяться поряд (в сусідніх квартирах), які працюють в одному діапазоні (з однаковою хвилею). Якщо говорити спрощено - хвилі між собою плутаються, і відбувається часткова втрата інформації, яка направлена від вашого роутера до вашого ґаджета. В таких випадках є можливість обрати інший канал передачі. Це зробити дещо складно і результат може бути тимчасовим. Кращою альтернативою є роутери з діапазоном 5 ГГц. Цей діапазон відносно новий для домашнього користування та має більшу кількість каналів. Це сприяє тому, що діапазон не такий завантажений як 2,4 ГГц. Також часто роутери що підтримують 2 діапазони (2,4 та 5 ГГц) мають програмне забезпечення, яке самостійно обирає вільний канал для кращого зв’язку. Тому це вдвічі виграшніший варіант.

Звернімо увагу на технічну складову обладнання та на 5 найпоширеніших помилок:

1. Вважати, що якщо Wi-Fi сигнал не дістає до певної кімнати – це вина провайдера.
Вище в статті ми детально розібрали що впливає на роботу Wi-Fi. І аж ніяк провайдер не може впливати на вашу приватну Wi-Fi мережу. Якщо є потреба збільшити зону покриття – наші майстри можуть перемістити основний роутер, додати ще один або встановити та налаштувати Mesh систему.

2. Ніколи не вимикати роутер, навіть, якщо якість зв’язку раптово погіршилася.
Пристрій, який працює без перестанку, має високі шанси «заглючити» одного дня. Влітку робота маршрутизаторів без перестанку може спричинити перегрів компонентів і повністю вивести обладнання з ладу. А якщо у вашому будинку бувають стрибки напруги – радимо додатково встановити безперебійне джерело живлення (UPS). Немає нічого шкідливого, щоб час від часу вимикати Ваше обладнання. Проте, якщо після увімкнення роутера спершу все працює добре, але дуже швидко зв’язок знову зникає чи погіршується
це чітка ознака несправності маршрутизатора.

3. Також помилкова думка про те, що коли маршрутизатор виходить з ладу, то він не працює взагалі, навіть, не вмикається. А якщо інтернет є, але поганий, то це провайдер зменшує швидкість.
Насправді електронні прилади можуть виходити з ладу поступово, все більше і більше втрачаючи свої якості. Інколи проблеми усуваються з оновленням ПЗ, інколи необхідна повна заміна пристрою. З визначенням причини вам допоможуть наші майстри. Також зауважимо, що якщо виникають аварійні ситуації з боку провайдера, ми обов’язково інформуємо всіх абонентів за допомогою SMS повідомлень, публікуємо відповідну новину на офіційному сайті та в соцмережах. Якщо такі повідомлення відсутні, а інтернет працює некоректно – варто зателефонувати до оператора техпідтримки!

4. Напевне, найчастішою помилкою є очікування хорошої роботи Wi-Fi від застарілих моделей роутерів, які працюють набагато довше, ніж заявлений виробником термін експлуатації (часто це 3 роки).
Якщо маршрутизатор відпрацював свій термін, передбачений виробником, він може проявляти несправності найрізноманітнішими способами. І, на жаль, ні користувачі, ні провайдери, не можуть вплинути на природне зношування електроніки. Електронні пристрої це складні механізми, для хорошої роботи яких потрібно враховувати багато факторів. Розробники вивчають ці фактори та постійно удосконалюють своє обладнання: оновлюють та покращують програмне забезпечення, встановлюють кращі та якісніші компоненти. Змінюються протоколи для з’єднання з мережею. З досвіду, хочемо дати орієнтир: роутери з одним діапазоном (2,4 ГГц) та невисокою ціною принесуть вам більше клопотів та менший термін служби. Також, з нашого досвіду, рекомендуємо якісного виробника TP-Link.

5. І завершальна помилка - вважати, що дзвінок у техпідтримку не дасть результату. Ми зацікавлені, щоб наші абоненти отримували послуги найвищої якості, незалежно від того, що є причиною поганого інтернет з’єднання! Саме тому у нашій компанії працюють досвідчені спеціалісти, які в максимально короткі терміни готові прибути для вирішення будь-якого питання.